Zmiany dla osób pracujących – co powinieneś wiedzieć?

Pracując na etat, niejednokrotnie każdy z nas chciałby sobie dodatkowo dorobić do wypłaty. Jednak nie będzie to już możliwe – przynajmniej nie w takiej formie, jak do tej pory miało to miejsce. Aktualnie Komisja Kodyfikacji Prawa Pracy chce całkowicie zlikwidować umowy cywilnoprawne (nazywane bardzo często śmieciówkami). Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli dodatkowo dorobić do wypłaty, będziemy musieli posiadać własną działalność gospodarczą.

Kiedy zmiany i co oznaczają dla statystycznego Kowalskiego?

Zmiany, jakie chce wprowadzić Komisja Prawa Pracy, mają zacząć obowiązywać w marcu bieżącego roku. Od dłuższego czasu w mediach mówi się o tym, że mają one na celu zlikwidowanie umów na zlecenie oraz umów o dzieło. Możliwość korzystania z nich będzie zarezerwowana wyłącznie dla osób samozatrudniających się, czyli posiadających swoją własną działalność gospodarczą. W ich miejsce pojawiają się nowe rodzaje umów. Jedną z nich będzie umowa o pracę na sezon. Przeznaczona będzie ona dla osób dopuszczonych do pracy w oparciu o warunki atmosferyczne, jak również w związku z zapotrzebowaniem lub jego brakiem na konkretny produkt, które wynika z pór roku. Drugim rodzajem nowej umowy będzie umowa o pracę dorywczą, która zawierana będzie w celu wykonania konkretnego rodzaju prac nieregulowanych czasem – z zastrzeżeniem okresu nie dłuższego niż 30 dni w ciągu roku kalendarzowego. Trzecim rodzajem dostępnych umów będzie umowa o pracę nieetatową, która skierowana będzie głównie do osób poniżej 26 roku życia lub powyżej 60 roku życia. Przeznaczona ona będzie również dla osób pracujących na pół etatu, czyli nie więcej niż 18 godzin tygodniowo.

Chcesz dorobić do wypłaty? Najpierw musisz zapłacić

Wydaje się to być dziwne, że aby zarobić najpierw musimy zapłacić. Jednak po wprowadzeniu nowych przepisów właśnie tak to będzie wyglądało. Założenie własnej działalności gospodarczej oraz jej prowadzenie związane jest bezpośrednio z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Jednak nie tylko osoby samozatrudniające się będą musiały zmierzyć się z problemami. Zamawiający konkretną usługę, będzie musiał udowodnić, że pracująca dla niego osoba jest faktycznie samozatrudniona. Istnieje ryzyko, że zmiany, jakie mają zajść w umowach, mogą doprowadzić do wzmocnienia się szarej strefy.

Jak kupić Bitcoina i inne kryptowaluty?<< >>Mieszkanie z hipoteką

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.