Wynająć czy kupić mieszkanie – co jest bardziej opłacalne?

W pewnym momencie każdy musi znaleźć swoje własne lokum. Niektórzy decydują się na wynajem, inni od razu oszczędzają na kredyt, by w przyszłości kupić nowe mieszkanie. Tu kolejna decyzja przed nimi – czy lepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Co się bardziej opłaca: wynajmowanie mieszkania czy kupno swojego?

Wynajem, czyli swoboda

Ci, którzy wynajmują mieszkania przez lata, chwalą sobie, że nie są uwiązani do jednego miejsca. Mogą w każdej chwili przeprowadzić się gdzie indziej. Mogą zmienić mieszkanie, kiedy zapragną. Wystarczy wymówić umowę. To szczególnie wygodne, gdy jeszcze nie masz sprecyzowanych planów na życie. Nie wiesz, gdzie znajdziesz pracę, gdzie na stałe zamieszkasz. Może poznasz partnera, który będzie mieszkał setki kilometrów dalej i postanowisz się wynieść. Gdy urodzą się dzieci, możesz zawsze zamienić mieszkanie na większe. Gdy zdecydujesz się adoptować psa, możesz wynająć mieszkanie z dużym ogrodem. Nic Cię nie ogranicza – poza ofertą mieszkań na wynajem. Ponadto, możesz znaleźć naprawdę niezłą cenową ofertę. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu, wynajmij coś małego na obrzeżach miasta. Możesz znaleźć mieszkanie z czynszem oscylującym w cenie kredytu. Jakie są wady wynajmu? Przede wszystkim, nie jesteś u siebie. Musisz się liczyć ze zdaniem właściciela. Nie możesz do woli zmieniać w mieszkaniu wystroju. Nie masz mieszkania, który stanowiłby składnik Twojego majątku.

Wynajem: ceny

Cena wynajmu mieszkania zależy do miejsca i wielkości. Najtańsze oferty za kawalerkę w mniejszych miejscowościach mogą wynosić raptem kilkaset złotych, plus media. W większych miastach kawalerka za mniej niż 1000 nie jest dostępna, a mieszkanie o powierzchni 40 metrów w centrum to koszt nawet 2000 złotych. Razem z mediami miesięcznie musisz mieć przygotowane około 2,5 tysiąca, a to już całkiem sporo, jeśli mieszkasz sam. Z partnerem jest łatwiej, ale może się okazać po kalkulacjach, że i tak bardziej będzie opłacalne kupno niż wynajem.

Własne mieszkanie daje stabilizacje

Jeśli masz swoje własne mieszkanie, to czujesz się o wiele pewniej niż wynajmując. Masz swój własny kąt, który możesz urządzić jak chcesz. Nikt Cię nie z niego nie wyrzuci z dnia na dzień. Możesz mieć tam psa, kota czy chomika. Nie ma reguł, których musisz przestrzegać. Jeśli zapragniesz się wyprowadzić, możesz je sprzedać i uzyskać środki na inne lokum. Własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji i pewności w życiu. To także ważny składnik majątku

Mieszkanie: koszty

Rzadko kogo stać na zakup za gotówkę mieszkania. Trzeba mieć kilkaset tysięcy złotych. Najczęstszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego. To spore zobowiązanie, bo kredyt hipoteczny bierze się na 20 lub 30 lat. Jeśli bierzesz go z kimś, to lepiej być pewnym tego związku. Kredyt może wiązać lepiej niż małżeństwo. Aby uzyskać kredyt, potrzebujesz mieć wkład własny. To zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych, zależnie od wartości mieszkania. Wkład własny jest na poziomie 20 procent wartości mieszkania w roku 2018. Resztę finansuje bank. Raty, jakie będziesz spłacać też zależą od wartości mieszkania, ale to zazwyczaj około 1000-2000 złotych miesięcznie. Zatem mogą to być podobne wartości do opłaty za wynajem mieszkania. Jednak jesteś już na swoim i płacisz po to, by spłacić zobowiązanie i stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania, nie zaś zasilać kieszeń obcej osoby. Do kredytu musisz oczywiście doliczyć media i czynsz, chyba że kupisz mieszkanie bezczynszowe.

Kupno i wynajem?

Możesz też wynajmować oraz mieć mieszkanie. To już opcja dla tych, którzy chcą pokombinować z kalkulacjami i inwestować tak by, coś zyskać. Można kupić mieszkanie na wynajem. Kupujesz je na kredyt, więc masz ratę do spłaty. Jeśli mieszkanie jest w dobrej lokalizacji, to możesz zgarnąć sporo pieniędzy za wynajem. Te pieniądze powinny pokryć ratę kredytu i częściowo starczyć na pokrycie wynajmu mieszkania, w którym sam mieszkasz. Wszystko zależy od mieszkania, wysokości raty, posiadanego wkładu własnego itd. Może to być jednak opłacalna opcja – będziesz mieć mieszkanie, które będzie i zarabiać na kredyt i częściowo na Twój czynsz za wynajem.

Karta kredytowa a pożyczka<<

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.