Kredyt z przeznaczeniem na działkę

Kredyt przeznaczony na zakup działki budowlanej znajduje się w ofercie większości banków. Jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto marzy o swojej własnej ziemi, na której będzie mógł postawić swój dom. Jednak czy każda działka jest przeznaczona pod zabudowę? Jak rozpoznać działkę budowlaną oraz jak starać się o udzielenie kredytu?

Najważniejsza zdolność kredytowa

 

Kredyt na zakup działki budowlanej nie różni się praktycznie niczym od tego przeznaczonego na budowę domu lub zakup własnego mieszkania. Kredyt ten ma charakter hipoteczny, a możliwością jego uzyskania jest odpowiednia zdolność kredytowa. W przypadku braku odpowiednich dochodów lub w sytuacji, kiedy spłacamy aktualnie inne zobowiązanie, możemy spotkać się z odmową wniosku. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do składania wniosku należy sprawdzić możliwości finansowe oraz odpowiednio zadbać o zdolność kredytową. Zmiana pracy na lepiej płatną nie zawsze jest możliwa, więc należy zacząć od innych decyzji i kroków. Pierwszym z nich jest rezygnacja z karty kredytowej – nawet jeżeli używamy jej bardzo rzadko dla banku jest to element, który w zdecydowanym stopniu obniża zdolność kredytową. Jeżeli już poprawimy swoją zdolność kredytową poprzez rezygnację z karty, warto sprawdzić, czy wymarzona działka jest budowlana.

Działka budowlana czy nie? Jak sprawdzić?

 

Można zyskać pewność, co do przeznaczenia działki działając w oparciu o trzy sposoby. Pierwszym z nich jest kupno działki pod budowę mieszkaniową. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak najmniej problematyczne. Drugim sposobem jest wybranie działki i sprawdzenie jej zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest aktem prawnym gminy, który został uchwalony przez radę gminy. Wypis oraz wyrys uzyskamy w miejscowym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Plan złożony jest z dwóch części – rysunkowej i opisowej. Najważniejsza dla nas jest część rysunkowa – kolorami oraz symbolami określone zostały informacje o przeznaczeniu gruntu. Symbol MB odpowiada możliwości budowy domu jednorodzinnego, MNE oznacza możliwość budowy domu jednorodzinnego ekstensywnego – czyli możliwość budowy na dużej działce. Symbol MU to możliwość budowy obiektu mieszkalnego z wyznaczoną przestrzenią na usługi. Trzecim sposobem jest sytuacja, w której gmina nie posiada uchwalonego planu. Wówczas konieczne jest wystąpienie do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. W odpowiedzi otrzymamy informację o warunkach zabudowy – możliwej maksymalnej powierzchni, sposobu uzbrojenia działki oraz przewidzianego dostępu do drogi publicznej. W tego typu dokumentach nie ma informacji dotyczącej zabudowy sąsiednich działek, dlatego okazać się może za parę lat za naszym ogrodzeniem może powstać np. droga szybkiego ruchu.

Kredyt krok po kroku

Kredyt na kupno działki budowlanej jest kredytem hipotecznym, który musi mieć zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Możliwość uzyskania kredytu będzie dużo łatwiejsza, jeżeli jako zabezpieczenie wskażemy działkę oraz powstający na niej dom. Jeżeli jednak decydujemy się na kredyt przeznaczony wyłącznie na zakup działki, wówczas musimy wskazać inną nieruchomość jako zabezpieczenie.

Jak wynegocjować podwyżkę?<< >>Karta kredytowa a pożyczka

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.