Konta bankowe – rodzaje, różnice, przeznaczenie

Od setek lat przechowywanie pieniędzy klientów to jedno z zasadniczych zadań banków, jednak od początku istnienia bankowości wiele się zmieniło. Dziś mamy do dyspozycji różne rodzaje kont bankowych, które pozwalają korzystać z wielu dodatkowych funkcji, samodzielnie zarządzać finansami i wykonywać przeróżne transakcje.

Powszechna globalizacja i digitalizacja sprawiły, że banki muszą coraz mocniej dostosowywać się do wymogów technologicznych. Muszą też wychodzić naprzeciw coraz większym wymaganiom klientów, którzy mają różne potrzeby. Część z nich oczekuje możliwości zróżnicowanego oszczędzania z użyciem różnych produktów bankowych. Inna grupa z kolei potrzebuje łatwości i dostępu do finansów na skalę międzynarodową. Jeszcze inni klienci chcą zaciągać kredyty różnego rodzaju, od szybkich pożyczek do ogromnych kredytów inwestycyjnych. Te wszystkie operacje przechodzą przez odpowiednie konta bankowe, dlatego też obecna oferta banków w tym zakresie jest dość szeroka.

Mały przewodnik po rodzajach kont bankowych

Rodzaje kont bankowych, jakie mogą oferować banki reguluje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Są to konkretnie: rachunki rozliczeniowe, rachunki lokat terminowych, powiernicze oraz oszczędnościowe. W praktyce wygląda to nieco inaczej, choć pewnie trzyma się przepisów.

Najczęściej występujące rodzaje kont bankowych:

  •        Konto osobiste. Przeznaczone dla klientów indywidualnych. To konta bankowe, których jest zdecydowanie najwięcej, ponieważ służą do przechowywania wpływów z wynagrodzeń, emerytur i innych regularnych dochodów oraz dodatkowych kwot z innego tytułu. To konto bankowe można też nazwać roboczym czy podręcznym, bo dzięki niemu monitorujemy swoje finanse na bieżąco, dokonujemy opłaty, płacimy za zakupy itd. W większość banków klient otrzymuje dostęp do takiego konta za pomocą internetu. Nie można tu liczyć na jakiekolwiek oprocentowanie, a dodatkowo pobierane są mniejsze lub większe opłaty za prowadzenie konta. Konto osobiste może być powiązane z debetem lub kartą kredytową.
  • Konto oszczędnościowe. Kolejne konto bankowe dla osób prywatnych, ale tym razem przeznaczone do pomnażania oszczędności. Różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą terminową polega na tym, że tu mamy stały dostęp do pieniędzy, możemy wpłacać i wypłacać kiedy chcemy. Takie konto bankowe można już przeważnie otworzyć samodzielnie logując się do swojego konta podstawowego.

 

  • Konto walutowe. Takie konto bankowe może otworzyć zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Służy głównie do wykonywania operacji finansowych w obcej walucie, np. z tytułu wynagrodzenia z zagranicy, międzynarodowej sprzedaży towarów i usług lub spłaty kredytu w obcej walucie.
  • Konto firmowe. Ta opcja przewidziana jest na finanse podmiotów gospodarczych każdego rodzaju. Konto bankowe, na które wpływają środki wynikające z prowadzonej działalności i z którego regulowane są wszelkie należności z nią związane, jak np. podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wynagrodzenia pracowników, zobowiązania wobec kontrahentów czy dostawców itd. Obecnym standardem jest łączenie takich kont z debetem, kartą kredytową lub linią kredytową.

Konto studenckie/młodzieżowe. Produkt przeznaczony dla osób z określonego przedziału wiekowego. Konto młodzieżowe dla nieletnich w wieku 13-18 lat, a konto studenckie 18-26 lat. To produkty, które ze względu na specyfikę klienta, charakteryzują się bardzo niskimi opłatami i niewielkimi wymaganiami w kwestii regularności wpływów.

Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?<< >>Jakie inwestycje wybrać, aby przyniosły największy zysk?

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.