Karta kredytowa a pożyczka

Na rynku jest kilka produktów finansowych oferujących dłużne finansowanie. W razie potrzeby otrzymania zastrzyku gotówki, można z nich skorzystać. W tym artykule porównamy dwa z nich: kartę kredytową oraz pożyczkę od parabanków. Jakie mają wady, a jakie zalety? Kiedy zdecydować się na wzięcie pożyczki, a kiedy lepiej sprawdzi się dobranie do konta karty kredytowej?

Karta kredytowa – warunki

Kartę kredytową można wybrać w każdym banku. Wystarczy poprosić o uruchomienie rachunku do karty kredytowej. Bank wyda kartę, którą otrzymamy od ręki w siedzibie banku lub pocztą, jeśli zakładamy rachunek online. Karty kredytowej można dowolnie używać – do płatności w sklepie, płatności online, także do wybrania pieniędzy z bankomatu. Maksymalna kwota na karcie kredytowej zależy od banku. Może to być kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, zdarza się, że banki przyznają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Klienci VIP mogą liczyć na naprawdę duże sumy. Środki z karty kredytowej można wydać na każdy cel. Jak wygląda kwestia spłaty karty? Jeśli wykorzystamy limit na karcie, to możemy potem w dowolnym czasie i dowolnych ratach go spłacić. Po spłacie, cały limit jest znowu do naszej dyspozycji. Zatem dostępna kwota odnawia się po każdorazowym spłaceniu karty. Oczywiście nie ma nic za darmo. Bank pobiera opłatę za wydanie karty, a także cykliczną opłatę za jej posiadanie. Zazwyczaj opłaca się kartę raz na rok, bo wydawana jest ona właśnie na taki okres. Po roku można zamówić nową. Ponadto płaci się odsetki, ale tylko od wykorzystanej kwoty. Banki często oferują tzw. okres bezodsetkowy. Oznacza to, że na przykład 30 czy 60 dni od użycia środków nie są naliczane odsetki. Dopiero po tym czasie bank nalicza odsetki. Wtedy też bank będzie wymagał tzw. minimalnej kwoty do spłaty. To zazwyczaj 10 procent całkowitej sumy dostępnej do wydania na karcie. Trzeba ją spłacić w danym okresie, aby móc dalej korzystać z karty. Można też wpłacić więcej – to już leży w naszej gestii. Jeśli spłacimy minimalną kwotę lub jakąkolwiek większą kwotę, ale nie równą całości zobowiązania, to reszta sumy zostanie oprocentowana odsetkami. W następnym okresie rozliczeniowym będziemy mieli do zapłaty sumę powiększoną o odsetki. Znowu – możemy spłacić tylko minimalną kwotę i zmniejszyć zadłużenie, albo spłacić więcej lub całość. Możemy też dobrać kolejne zobowiązanie i cieszyć się znów okresem bezodsetkowym na nową sumę.

        Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa jest wygodna w użyciu. Można ją spłacać w dowolnym czasie. Jeśli nie zużyjemy środków, to nie są naliczane odsetki. Karta kredytowa sprawdzi się jako zabezpieczenie na czarną godzinę, na niezaplanowane wydatki czy zakupy. Daje swobodę finansową. Mamy ją zawsze w portfelu, możemy, ale nie musimy używać. Opłaty za samo jej wydanie i posiadanie nie są wielkie i opłaca się je ponosić, by cieszyć się możliwością skorzystania z karty kredytowej, kiedykolwiek najdzie nas ochota i potrzeba. Karta kredytowa ma odnawialny limit, co znaczy, że możemy wielokrotnie wykorzystać przyznaną nam kwotę.

Pożyczka – warunki

Pożyczki udziela się jednorazowo na daną kwotę. Podlega ona oprocentowaniu, do tego dochodzą koszty oraz prowizja. Trzeba ją spłacić całościowo, najczęściej po kilku miesiącach. Pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel. Wiele firm parabankowych oferuje pożyczki online, łatwo dostępne i z minimum formalności. Można szybko dostać gotówkę. Także osoby z trudną sytuacją finansową czy zadłużone mogą liczyć na pożyczkę.

        Pożyczka – zalety

Zaletą pożyczki jest szybkość jej otrzymania i minimalne formalności. Także fakt, że wiele firm nie sprawdza rejestrów dłużników to wielka zaleta pożyczek. Banki zawsze sprawdzaj rejestry, również przy decyzji o wydanie karty kredytowej. Pożyczka idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki ad hoc, na jednorazową potrzebę. Jeśli nie chcemy więcej korzystać z finansowania dłużnego albo nie stać nas na koszty karty kredytowej, to lepiej zdecydować się na małą pożyczkę. Po jej szybkiej spłacie, nie będziemy mieć żadnego zobowiązania.

Kredyt z przeznaczeniem na działkę<< >>Wynająć czy kupić mieszkanie – co jest bardziej opłacalne?

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.