Jak wynegocjować podwyżkę?

Każdy pracownik chce być wynagradzany adekwatnie do swoich umiejętności, wykształcenia i pełnionych obowiązków. Rozmowy o pieniądzach potrafią być jednak bardzo stresujące. Szczególnie, kiedy trzeba przeprowadzić je z szefem. Jak wynegocjować podwyżkę, która zasili nasz budżet domowy, a jednocześnie utrzymać dobre relacje z przełożonym? Podpowiadamy.

Przygotowanie do rozmowy

Odpowiednie przygotowanie to najważniejsza kwestia. Od niej może zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia, dlatego tak ważne jest, aby podejść do niej sumiennie.

Najlepiej zacząć od obiektywnej oceny sytuacji. Nie wystarczy rzut okiem na domowe wydatki i określenie, jaka wysokość podwyżki by nas satysfakcjonowała.  Dobrze jest dowiedzieć się ile zarabiają inne osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach, zarówno w tym samym miejscu pracy, jak i w konkurencyjnych firmach. Dzięki temu będziemy mieli rozeznanie i pewność, że proponowana przez nas kwota będzie adekwatna do sytuacji panującej na rynku.

Warto również przygotować listę własnych  obowiązków, osiągnięć, przebytych szkoleń, kursów i innych czynników podnoszących nasze kwalifikacje zawodowe. Pozwoli to nam na przedstawienie, jak ważnym elementem firmy jesteśmy i ile nasza praca przynosi jej korzyści. Możemy również powołać się na pozytywne opinie naszych współpracowników.

Ważnym elementem przygotowań do takiej rozmowy jest przygotowanie zestawu możliwych pytań, które zada nam przełożony. Dzięki temu będziemy mieli wcześniej ułożone odpowiedzi i nie poczujemy się zaskoczeni.

Prowadzenie rozmowy

Bardzo ważne jest to, jakie zrobimy wrażenie na rozmówcy. Powinniśmy dać się poznać jako osoby zainteresowane nie tylko poprawą własnej sytuacji materialnej, ale również dbające o dobro i rozwój firmy.

Przed rozpoczęciem rozmowy powinniśmy mieć również dobrze przemyślaną wysokość podwyżki oraz kwotę, którą chcemy zarabiać po jej uzyskaniu. Możemy ją nieco podnieść lub zaokrąglić, żeby mieć później możliwość prowadzenia ewentualnych negocjacji.

Oczywiście, prawdopodobnie będziemy zmuszeni pójść na pewne ustępstwa, aby osiągnąć zadowalający każdą ze stron kompromis, nie warto jednak całkowicie rezygnować ze swojego stanowiska. Jeżeli uważamy, że należy nam się podwyżka, powinniśmy twardo negocjować jej otrzymanie. Jeżeli szef nie chce zgodzić się na zaproponowaną kwotę, dążmy do tego, aby ta oferowana przez niego była jak najbardziej zbliżona do naszych oczekiwań. Nie bójmy się, że nasza postawa zostanie odebrana jako nieodpowiednia i roszczeniowa. Każdy pracownik ma prawo do negocjowania wysokości swojego wynagrodzenia, czy warunków pracy, jeżeli robi to w sposób merytoryczny i kulturalny, a zarządzanie własnymi finansami polega również na umiejętności zwiększania dochodów.

Zakończenie negocjacji

Jeśli rozmowa potoczy się po naszej myśli, nie zapomnijmy poprosić szefa o jej pisemne potwierdzenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz przełożony nie wycofa się z niej.

Jeżeli jednak spotkaliśmy się z kategoryczną odmową i nie udało na się wynegocjować podwyżki, spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego tak się stało. Poznanie stanowiska szefa może nam pomóc  w lepszym przygotowaniu się do kolejnej rozmowy lub ułożeniu zupełnie innej strategii. Na koniec dajmy znać, że obecna sytuacja nie jest dla nas satysfakcjonująca i umówmy się na kolejną rozmowę, za jakiś czas. Damy w ten sposób do zrozumienia, że podniesienie pensji jest dla nas bardzo ważne i nie damy się łatwo odwieść do tego  tematu.

Pożyczka na zasiłek<< >>Kredyt z przeznaczeniem na działkę

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.