Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

Banki prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert dla kredytobiorców – taki wniosek wysnuć można, oglądając kolorowe reklamy. Wybierając kredyt gotówkowy, warto jednak kierować się analizą konkretnych propozycji, a nie efektem pracy marketingowców. Zwłaszcza, że internet ułatwia decyzję – opinie innych osób, porównywarki i kalkulatory kosztów pokazują, która z ofert jest w danym momencie najkorzystniejsza. Na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na kredyt?

Ustal cel i możliwości

Pierwszą rzeczą pod rozwagę jest cel, na jaki planujesz przeznaczyć gotówkę. Całkowity koszt wakacji czy nowego samochodu znamy raczej z góry, ale na przykład remont może przedłużyć się w czasie, jeśli przydarzy się coś niespodziewanego (i kosztownego). Następnie określ, ile co miesiąc wydajesz na rachunki, opłaty, jedzenie, utrzymanie domu, dojazd do pracy i wlicz do tej sumy comiesięczną ratę. Co ważne: postaraj się odłożyć nieco środków na nieplanowane wydatki – na wszelki wypadek. Kiedy wysokość raty uniemożliwia oszczędzanie, warto zastanowić się nad dłuższym kredytem. Jego koszt będzie co prawda wyższy, ale pożyczka stanie się bezpieczniejsza. Ewentualne raty zawsze można spłacić wcześniej.

Ile to kosztuje?

Całkowity koszt kredytu określa rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – to tę wartość należy brać pod uwagę, porównując oferty różnych banków (im niższa, tym lepiej). Instytucje kuszą potencjalnych klientów „niskim oprocentowaniem” lub „brakiem prowizji”, jednak o cenie kredytu decyduje też jego ubezpieczenie oraz dodatkowe opłaty, na przykład za rozpatrzenie wniosku. Niekiedy, aby zaciągnąć pożyczkę, musimy założyć w danym banku konto. Niektóre bywają darmowe, przy innych naliczana jest opłata za prowadzenie rachunku lub otrzymanie karty bankomatowej. W pierwszej kolejności warto rozpatrzyć propozycję banku, którego jesteś już klientem. Zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt, dokładnie przeczytaj umowę. Może się bowiem okazać, że niskie oprocentowanie obowiązuje tylko przez kilka miesięcy, a potem zwiększa się.

Rata równa czy malejąca?

Jeśli bank daje nam wybór, warto rozważyć kredyt z ratami malejącymi – w ostatecznym rozrachunku może okazać się nieco tańszy. Pierwsza rata będzie wyższa niż byłaby rata stała, ale stopniowo kwota ta zmaleje (odsetki będą niższe).

Bezpieczne pożyczki online<< >>Konta bankowe - rodzaje, różnice, przeznaczenie

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.