Jak kupić Bitcoina i inne kryptowaluty?

Kryptowaluty, a zwłaszcza bitcoin w 2017 roku rozpalił wyobraźnię wielu potencjalnych inwestorów. I nawet teraz, na początku 2018 roku, pomimo dużych spadków jakie odnotował rynek pieniędzy wirtualnych, wciąż jest spora grupa osób, którą interesuje inwestycja w kryptowaluty. Zgodnie z obiegową opinią warto kupować aktywa, kiedy stoją nisko, ale ich rokowania są obiecujące. Czy właśnie teraz ma miejsce taka sytuacja dotycząca bitcoina i innych kryptowalut? To już każdy początkujący inwestor musi zdecydować sam na podstawie posiadanych informacji i intuicji. A na początek trzeba przynajmniej wiedzieć jak przebiega kupowanie kryptowaluty.

Gdzie kupić kryptowalutę?

Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w kryptowaluty, następnym krokiem będzie wybór giełdy, gdzie dokonamy zakupu. Jest ich sporo, większość to serwisy zagraniczne, ale są też polskie platformy. Najpopularniejsze giełdy zagraniczne to np. Coinbase, Binance czy Kukoin, natomiast polskie firmy umożliwiające handel kryptowalutami to Bitbay, BitMarket i EXMO. Ta ostatnia jest polską odnogą angielskiej giełdy, a dwie pierwsze to całkowicie rodzimy biznes. Na co zwrócić uwagę wybierając giełdę?

  •         Rodzaj kryptowaluty. Nie ma giełdy, na której można kupić każdą kryptowalutę, to zawsze jest ograniczony katalog. Jeśli więc planujemy inwestycję w bitcoina, kupimy go wszędzie, ale inne kryptowaluty niekoniecznie.
  •       Prowizje i opłaty. Giełdy mają bardzo zróżnicowane podejście do naliczania opłat, na niektórych trzeba zapłacić nawet na rejestrację. Prowizje procentowe od dokonanych transakcji mają też różne wysokości.
  •       Obsługa. Zanim podejmiemy decyzję warto włączyć demo i sprawdzić czy interfejs jest wygodny, a także łatwy w obsłudze. Trzeba też koniecznie poczytać opinie internautów.

Jak dokonać zakupu kryptowaluty na giełdzie?

Na początek trzeba dokonać rejestracji zgodnie z instrukcją podaną na stronie. Zwykle to kilka etapów: podanie danych osobowych, zatwierdzenie linka aktywacyjnego, pierwsze logowanie z użyciem podanego kodu, konfiguracja swojego portfela na giełdzie. Na koniec administrator giełdy prosi o przesłanie zeskanowanego dowodu osobistego lub paszportu. Bądź co bądź, giełda musi dbać o bezpieczeństwo aktywów, które podlegają tam obrotowi i przechowywaniu.

Kolejny krok to zakup kupowanie kryptowalut. Ta czynność bywa dziecinnie prosta, ale są giełdy, które utrudniają ją maksymalnie. Aby kupować wygodnie, warto wcześniej zapoznać się ze wspomnianymi opiniami internautów.

Zazwyczaj procedura wygląda tak:

 

  •         Zasilenie. Na nowoutworzone konto na giełdzie należy wpłacić kwotę, którą chcemy przeznaczyć na inwestycję w kryptowaluty. Niektóre giełdy dopuszczają formę przelewu, inne honorują jedynie karty kredytowe. Aby pieniądze dotarły na giełdowe konto trzeba zwykle czekać 1-2 dni robocze.
  •         Kupno. Określamy rodzaj i ilość kryptowaluty, którą chcemy nabyć. Od razu pojawi się podliczenie transakcji. Zanim wykonamy ten krok należy koniecznie sprawdzić kurs. Trzeba pamiętać, że kryptowaluty nie kupujemy od giełdy, a od innego inwestora. Kiedy zechcemy ją sprzedać, to giełda będzie jedynie pośredniczyć w sparowaniu tej decyzji z kimś, kto chce dokonać zakupu.

Inwestycja w kryptowaluty jest obarczona takim samym ryzykiem, jak zakup akcji na giełdzie, kupowanie obcych walut czy fundusze inwestycyjne. To, że kupimy po korzystnym kursie, nie oznacza, że sprzedamy po lepszym.

Jakie inwestycje wybrać, aby przyniosły największy zysk?<< >>Zmiany dla osób pracujących – co powinieneś wiedzieć?

About the author : doradcafinansowy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.